Kilian Jornet har fullført første etappe av sitt ambisiøse prosjekt «States of Elevation» i USA. På bare 16 dager besteg han alle de 56 tilgjengelige 4000-meters toppene i Colorado, forbundet med lange sykkeletapper mellom fjellene. Prosjektet handler ikke bare om rekorder, men også om å utforske nye måter å bevege seg i fjellene på – med egen kraft som eneste drivmiddel.

States of Elevation er tredelt og tar Jornet gjennom tre amerikanske delstater: Colorado, California og Washington. Målet er å bestige samtlige tilgjengelige 4000-meters topper i disse statene, mens all transport mellom fjellene skjer med sykkel. Hele ekspedisjonen bygger på prinsippet om selvforsynt bevegelse – uten støttebiler eller ekstern hjelp – noe som gjør reisen til både et fysisk og et logistisk ekstremprosjekt.

Foto © Kilan Jornet

56 topper på 16 dager

Av Colorados 58 topper over 4000 meter er to utilgjengelige på grunn av privat eiendom. Jornet tok derfor de resterende 56 i en intens reise som strakte seg over 16 dager. Han tilbakela rundt 1 000 kilometer til fots, 4 000 kilometer på sykkel og samlet hele 78 000 høydemeter. Til tross for jetlag, høydeproblemer og skiftende vær fant han en rytme hvor han ofte klarte flere topper per dag. Han brukte gravel­sykkel mellom fjellmassivene, noe som gav en ekstra dimensjon av utholdenhet til prosjektet.

Krevende etapper og døgn i bevegelse

Noen av de mest utfordrende delene var traversen over Elks, en 80 kilometer lang rute med syv topper på tre dager, samt den legendariske «Nolans 14», en 161 kilometers linje over 14 topper i Sawatch Range. På det mest intense klarte han fem 4000-meters topper i løpet av ett døgn, med sykkeletapper i mellom. Snittet over de 16 dagene var ekstremt: 16,5 timer i aktivitet daglig, omtrent 75–80 km på sykkel og en maraton med nesten 5 000 høydemeter til fots – hver eneste dag.

Veien videre: California og Washington

Etter Colorado vender Jornet blikket mot California, hvor tolv topper venter, inkludert Mount Whitney (4 421 m) – den høyeste toppen i de «Lower 48». Deretter går turen nordover til Washington, med Mount Rainier og Mount Adams på programmet. Målet er å avslutte hele prosjektet innen utgangen av oktober.

Med Colorado-etappen gjennomført har Jornet vist både styrke og utholdenhet, men også en tydelig visjon: å redefinere hva som er mulig når fjell og langdistanse kobles sammen i én sammenhengende reise.

Vi skal holde deg oppdatert om veien hans videre. Spesielt interesserte kan følge aktivitetene via hans Strava-profil.

Leave a Reply